چیلر اسکرال چیست؟

آخرین مقالات

ارتباط با ما

چیلر اسکرال چیست؟
31 فروردین 1403
تحریریه اکیاس کلایما

چیلر اسکرال یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین چیلرهایی است که معمولاً در بیشتر مکان‌ها از قابلیت آن برای خنک‌کردن هوا استفاده می‌کنند. طبیعتاً استفاده از چیلرهای اسکرال مزایا و معایب خاصی را به همراه دارد، بنابراین قبل از هرگونه اقدامی باید با تمامی آن‌ها آشنایی کامل داشته باشید و بدانید که این نوع از چیلرها در کدام بخش‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند.

در ادامه این مطلب ابتدا چیلر اسکرال را به همراه ساختار آن مورد بررسی قرار می‌دهیم تا اطلاعات کاملی درباره مشخصات فنی، کاربردها و طراحی آن به دست بیاورید. همچنین در ادامه  برای انجام خرید بهتر، انواع مختلف چیلرهای اسکرال را به همراه مزایا و معایب آن معرفی می‌کنیم.

معرفی کامل چیلرهای اسکرال

چیلرها یکی از بهترین و پرطرف‌دارترین تجهیزات تهویه هستند که عملیات خنک‌کردن هوا را با یک سیستم پیشرفته انجام می‌دهند. اسم اسکرال را از قطعات حلزونی شکل کمپرسور گرفته‌اند، یعنی در ساختار کمپرسور اسکرال دو حلزون ثابت و دوار وجود دارند که وظیفه ایجاد تراکم در گاز مبرد را بر عهده دارند. طبیعتاً به همین خاطر بوده است که اسم اسکرال را برای این مدل از چیلرها انتخاب کرده‌اند.

معمولاً از چیلر Scroll در تناژهای کم و متوسط استفاده می‌شود، اما امکان افزایش ظرفیت و استفاده در تناژهای بالاتر هم فراهم شده است. در واقع هنگامی که بخواهند از چیلرهای اسکرال در تناژ بالا استفاده کنند، تغییراتی در ساختار چیلر ایجاد می‌شود و از چند کمپرسور اسکرال به‌صورت ترکیبی استفاده می‌کنند.

چیلر اسکرال که با نام چیلر تراکمی اسکرال هم شناخته می‌شود، قابلیت بهره‌برداری ساده‌ای دارد، به همین دلیل در بیشتر مکان‌ها از مدل‌های مختلف آن استفاده می‌کنند. همچنین به دلیل ارائه مزیت‌های منحصربه‌فردی مانند تولید سروصدای کم، توانسته از جهت‌های مختلفی به سایر چیلرها برتری پیدا کند.

طراحی و ساختار چیلر اسکرال؛ ساده اما کاربردی و مفید

طراحی و ساختار چیلر تراکمی اسکرال ساده است، اما عملیات خنک‌کردن هوای محیط را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد. در طراحی چیلرهای اسکرال از قطعات مختلفی استفاده می‌شود، اما تعداد آن‌ها در ظرفیت‌های مختلف متفاوت است، در واقع سازندگان چیلر بر اساس ظرفیت و کاربرد دستگاه، تغییراتی در تجهیزات کنترلی و امنیتی ایجاد می‌کنند.

طراحی و ساختار چیلر اسکرال

با اینکه تجهیزات چیلر اسکرال متنوع است، اما عملکرد آن بر پایه چند مؤلفه اصلی از جمله کمپرسور (Compressor) کندانسور (Condenser) شیر انبساط (Expansion valve) و اواپراتور (Evaporator) تشکیل می‌شود. طراحی و ساختار چیلرهای اسکرال به‌گونه‌ای است که با این قطعات مهم و هماهنگی آن‌ها با سایر بخش‌ها، عمل خنک کردن هوا به‌خوبی انجام می‌شود، برای اینکه اطلاعات بیشتری درباره نحوه فعالیت چیلر Scroll داشته باشید، در ادامه مراحل اصلی این فرایند را بیان می‌کنیم:

 • در مرحله اول، بخار مبرد به شکل بخار داغ وارد کمپرسور خواهد شد، ازآنجایی‌که جریان بخار در کمپرسور متراکم می‌شود، فشار و دما افزایش پیدا می‌کند.
 • در مرحله بعد، جریان خروجی از کمپرسور وارد کندانسور می‌شود تا حرارت آن به محیط (هوای بیرون یا آب برج خنک‌کننده) منتقل شود. با انجام این کار ابتدا گرمای جریان مبرد کاهش پیدا می‌کند و سپس با ازدست‌دادن گرمای بیشتر به مایع تبدیل می‌شود.
 • در مرحله سوم، مایع مبرد وارد شیر انبساط می‌شود و به دلیل ایجاد فرایند اختناق در زمان بسیار کمی فشار جریان مبرد کم می‌شود. هنگامی که این فشار کاهش پیدا کند، مقداری از مایع مبرد تبخیر می‌شود.
 • در مرحله پایانی، ترکیب مایع و بخاری ایجاد شده است، وارد اپراتور می‌شود و در آنجا با جذب گرمای آب به طور کامل بخار می‌شود. بعد از تبخیر کامل، مجدد به کمپرسور برمی‌گردد تا این چرخه دوباره تکرار شود.

بیشتر بخوایند | طراحی چیلر هوا خنک

انواع چیلر اسکرال

حال که به طور کامل فهمیدید چیلر اسکرال چیست و ساختار آن به چه شکل است، باید با انواع مختلف آن آشنا شوید. در واقع چیلرهای اسکرال بر اساس ساختار و نوع کاربردی که دارند، به دودسته مختلف تقسیم می‌شوند. در ادامه هریک از این دستگاه‌ها را به‌صورت جداگانه معرفی می‌کنیم.

چیلر اسکرال هوا خنک

چیلر تراکمی هوا خنک به کمک کویل کندانسوری و فن‌هایی که هوا را از روی کویل‌ها عبور می‌دهند، گرمای جذب شده از ساختمان‌ها و دستگاه‌های صنعتی را دفع می‌کنند. ساختار کویل کندانسوری در این نوع از چیلرها متشکل از لوله‌های مسي و فین‌های آلومينيومي موج‌دار سينوسی است که به‌وسیله ماشین اتوماتیک یکپارچه شده‌اند.

نکته مهمی که باید درباره چیلرهای اسکرال هوا خنک بدانید؛ عدم نیاز آن‌ها به برج خنک‌کننده است، همچنین فن‌هایی که در ساختار آن‌ها به کار رفته‌اند، از نوع آکسیال هستند.

بیشتر بخوانید | چیلر هوا خنک

چیلر اسکرال آب خنک

چیلرهای اسکرال آب خنک به دلیل سازگاری با محیط‌زیست، نصب آسان و کارایی مناسب در شرایط آب‌وهوای گرمسیری، محبوبیت بسیار زیادی در بین خریداران پیدا کرده‌اند. در ساختار چیلر اسکرال آب خنک، از یک کندانسور آب خنک متصل به یک برج خنک‌کننده استفاده می‌شود.

معمولاً ساختار چیلرهای آب خنک باعث می‌شود که در تأسیسات بزرگ و متوسطی که دارای آب کافی هستند، مورداستفاده قرار بگیرند. همچنین باید بدانید که این نوع از چیلرها به دلیل استفاده از آب برای خنک کردن هوا، به نسبت چیلر هوا خنک راندمان بالاتری دارند. البته  در مناطقی که رطوبت هوا بالا است و یا با کمبود آب مواجه هستند، استفاده از چیلر هوا خنک توصیه نمی‌شود.

بیشتر بخوانید | تفاوت چیلر تراکمی هوا خنک و آب خنک

کاربردهای متنوع چیلر اسکرال

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که قبل از خرید چیلر اسکرال دارید، مربوط به کاربرد آن است، طبیعتاً برای اینکه خرید رضایت‌بخشی داشته باشید و دستگاه چیلر با مکان موردنظر شما تطبیق داشته باشد، باید قبل از هر چیزی کاربردهای چیلر تراکمی اسکرال را بررسی کنید و ببینید که آیا این نوع از چیلرها برای مکان موردنظر شما مناسب هستند یا باید به دنبال مدل دیگری باشید؟

همان‌طور که گفتیم، از چیلر اسکرال در تناژهای پایین و یا متوسط استفاده می‌شود، اما با ترکیب چند کمپرسور می‌توانند ظرفیت آن را افزایش دهند. باتوجه‌به این شرایط می‌توان گفت که چیلرهای اسکرال در مکان‌های مختلفی مانند هتل، رستوران، ساختمان مسکونی، اداره‌ها، تالارها، سینما، مدارس، واحدهای صنعتی، سوله‌ها، باشگاه، خنک‌کنندگی دستگاه، بیمارستان، کلین روم، سالن کنفرانس و… کاربرد دارد.

کاربردهای متنوع چیلر اسکرال

مهم‌ترین مزایای استفاده از چیلر اسکرال

در ادامه معرفی چیلر اسکرال به معرفی مزایا آن می‌رسیم، بدون شک مزایای استفاده از این نوع چیلر، اولین و مهم‌ترین دلیلی است که افراد را برای استفاده از آن ترغیب می‌کند. چیلرهای اسکرال به دلیل ساختار پیشرفته‌ای که دارند، مزایای مختلفی را برای شما به همراه دارند که اصلی‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

نگهداری آسان و طول عمر بالا

یکی از بهترین و اصلی‌ترین مزایایی که شما را برای خرید چیلر اسکرال ترغیب می‌کند، نگهداری آسان از آن و طول عمر بالا است، در واقع این نوع از چیلرها به نسبت سایر مدل‌های دیگر کمترین میزان خرابی را دارند. شاید برایتان سؤال باشد که چه عواملی باعث افزایش طول عمر چیلرهای اسکرال و برتری آن‌ها در این زمینه می‌شود؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که دلایل مختلفی موجب افزایش طول عمر و نگهداری آسان اسکرال می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • تعداد قطعات متحرک چیلرهای اسکرول به نسبت سایر چیلرها کمتر است.
 • در برابر بازگشت مایع به کمپرسور مقاومت خاصی ندارند.
 • راه‌اندازی آن‌ها بدون بار است و گشتاور استارت پایینی دارند.
 • برای موتور آن‌ها سیستم حفاظتی الکترونیکی تعبیه شده است.
 • از سیستم حفاظتی داخلی در برابر دمای بیش از حد ورودی استفاده می‌شود.

کارکرد بی‌صدا  و بدون لرزش

در هنگام خرید چیلر باید فاکتورهای مختلف را مورد بررسی قرار دهید تا بر اساس نیاز و شرایط خود بهترین گزینه را خریداری کنید، یکی از این فاکتورهای بسیار مهم، تولید صدا و لرزش دستگاه است، ازآنجایی‌که چیلرهای Scroll به نسبت سایر چیلرها سروصدای کمتری ایجاد می‌کنند، بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرند. در واقع می‌توان گفت که کمپرسورهای اسکرال در محدوده کاری خود کم‌صداترین کمپرسورهای موجود هستند، به همین دلیل برای ساختمان‌های مسکونی، اداری و… گزینه مناسب‌تری هستند.

بیشتر بخوانید | چیلر اسکرو

صرفه‌جویی در انرژی

یکی دیگر از مزایای استفاده از چیلر اسکرال این است که میزان بازدهی سیستم را افزایش و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. در واقع میزان COP چیلر اسکرال یا همان ضریب عملکرد به نسبت سایر چیلرها بالاتر خواهد بود.

طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، پمپ‌هایی با کمپرسور اسکرال، هوایی با دمای 10 تا 15 درجه سلسیوس بالاتر از پمپ های مشابه ایجاد می‌کنند. همچنین اندازه چیلرهای اسکرول در مقایسه با سایر چیلرها کمتر است و فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند.

معایب چیلرهای اسکرال

با اینکه چیلر اسکرال مزایا بسیار خوبی دارد و در برخی از زمینه‌ها برتری خاصی نسبت به سایر چیلرها دارد، اما باید بدانید که استفاده از چیلر تراکمی اسکرال معایب خاصی هم به همراه خواهد داشت. مواردی که در ادامه معرفی خواهیم کرد، از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین معایب چیلرهای اسکرال به شمار می‌آیند.

استفاده در فضاهای کم و متوسط

ساختار چیلرهای اسکرول به‌گونه‌ای است که از آن‌ها برای خنک‌کردن فضاهای کم و متوسط استفاده می‌شود، یکی از مهم‌ترین دلایلی که استفاده از این چیلرها را محدود می‌کند، برخورداری از توان فشار کمتر است. شاید برایتان سؤال باشد که چرا در فضاهای بزرگ از ترکیب کمپرسورهای بیشتر استفاده نمی‌کنند؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که همیشه ترکیب کمپرسورها برای افزایش توان جوابگو نیست، در برخی از مواقع حتی با ترکیب کمپرسورها و بالابردن تعداد آن‌ها هم نمی‌توان چیلرهای اسکرال را برای فضای بزرگ استفاده کرد.

برای مثال، در چیلری با ظرفیت سرمایش 320 تن، به جای اینکه از ترکیب کمپرسورها  استفاده استفاده کنند و قیمت چیلر را تا حد زیادی بالا ببرند،  از دو کمپرسور اسکرو با ظرفیت خنک کنندگی بالا (حدود 160 تن) استفاده خواهند کرد.

تعمیر سخت و دشوار

همان‌طور که گفتیم، چیلر Scroll طول عمر بالایی دارد و قطعات آن تا مدت زیادی بدون مشکل فعالیت می‌کنند، اما اگر به هر دلیلی قطعات این چیلر دچار مشکل شوند، تعمیر آن‌ها به نسبت سایر چیلرها سخت‌تر است. اگر ساختار چیلرهای تراکمی اسکرال را بررسی کنید، متوجه می‌شوید که مجموعه موتور الکتریکی، کمپرسور و متعلقات در داخل یک محفظه بسته و جوشی قرار دارند، به همین دلیل باز و بسته کردن آن و تعمیر قطعات سخت است.

قیمت بالاتر کمپرسورهای اسکرال

با اینکه عوامل متعددی روی قیمت چیلر اسکرال تأثیر می‌گذارد، اما کمپرسورها در برخی از مواقع می‌توانند به‌تنهایی این عدد را تا حد زیادی افزایش دهند. برای مثال، اگر بخواهیم چیلر 240 تنی را دفعه اول با 8 کمپرسور 30 تنی اسکرال و دفعه دوم با 2 کمپرسور 120 تنی اسکرو بسازیم، قطعا هزینه کمپرسورهای اسکرال بیشتر خواهد شد. بنابراین باید در هنگام خرید چیلر توجه خاصی به ظرفیت چیلر و مکان موردنظر خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید | تفاوت چیلر هوا خنک و فن کویل

مهم‌ترین نکات در هنگام استفاده از چیلر اسکرال

اگر بعد از معرفی کامل چیلر اسکرال و بررسی تمام مزایا و معایب آن تصمیم گرفتید که فرایند خرید آن را آغاز کنید، باید به یک‌سری از نکات مهم توجه داشته باشید. مواردی که در ادامه معرفی می‌کنیم، مهم‌ترین و اصلی‌ترین نکاتی هستند که باید تمامی افراد در هنگام استفاده از چیلرهای اسکرال به آن‌ها توجه کنند:

 • نصب چیلر در مکانی با تهویه مناسب
 • جلوگیری از تماس چیلر با گردوغبار، اسید، بخار آب و سایر عوامل آسیب‌زا
 • تبعیت اندازه لوله‌ها از مشخصات طراحی لوله
 • استفاده از اتصالات نرم یا شیرآلات برای اتصالات لوله‌کشی
 • چرخش آب داخل کویل برای جلوگیری از ترک‌خوردگی کویل
 • استفاده از نظرات و تجربه کارشناسان حرفه‌ای برای خرید چیلر

قیمت چیلر اسکرال

عوامل مؤثر بر قیمت چیلر اسکرال

قیمت چیلر اسکرال چقدر است؟ بدون شک این سؤال مهم‌ترین و اصلی‌ترین سؤالی است که خریداران بعد از آشنایی با چیلرهای اسکرول با آن مواجه می‌شوند. همان‌طور که گفتیم، تعداد کمپرسورها تأثیر بسیار زیادی در قیمت نهایی چیلرهای اسکرال دارند، اما علاوه بر کمپرسور، عوامل دیگری باعث افزایش و یا کاهش قیمت‌ها می‌شوند. از جمله مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت چیلر اسکرال، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سطح کندانسور باتوجه‌به منطقه آب‌وهوایی
 • نوسانات ارزی
 • برند سازنده چیلر
 • انتخاب چیلر تراکمی اسکرال هوا خنک یا آب خنک
 • ظرفیت کمپرسور
 • برند تابلو برق چیلر
 • تعداد کمپرسور
 • انتخاب نوع مبرد چیلر (R22-R134 -R407)
 • سیستم کنترلی دستگاه

خرید چیلر اسکرال از اکیاس کلایما

در نهایت هنگامی که فهمیدید چیلر اسکرال چیست و چه عواملی روی قیمت آن تأثیر دارند، باید به دنبال بهترین و معتبرترین شرکت برای خرید محصول باکیفیت باشید. طبیعتاً با افزایش محبوبیت چیلرهای اسکرال، شرکت‌های زیادی در این حوزه مشغول به فعالیت شده‌اند، برای اینکه بتوانید بهترین محصولات را به کمک مشاوران متخصص خریداری کنید، باید خرید خود را از طریق شرکت‌های باسابقه و معتبر انجام دهید.

اکیاس کلایما یکی از بهترین و معتبرترین شرکت‌هایی است که با بیش از 10 سال سابقه در حوزه تولید محصولات تهویه مطبوع انواع چیلرهای اسکرال و سایر مدل‌های مختلف را با بالاترین کیفیت ارائه می‌کند. تمام محصولات این شرکت گارانتی دارند و شما برای خرید بهتر می‌توانید از تجربه و دانش متخصصان آن‌ها استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خرید چیلر اسکرال، کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نتیجه گیری

بسیاری از افراد اطلاعات زیادی درباره چیلر تراکمی اسکرال ندارند و هنگام خرید آن‌ با این سؤال مواجه می‌شوند که چیلر اسکرال چیست؟ در این مطلب به طور کامل چیلرهای اسکرال را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دادیم تا اطلاعات بیشتری درباره نحوه کار، طراحی، قطعات اصلی، کاربردها، مدل‌های مختلف، مزایا و معایب آن کسب کنید. همچنین در نهایت عوامل تأثیرگذار بر قیمت چیلر Scroll را معرفی کردیم و به شما گفتیم که بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات را از طریق کدام شرکت خریداری کنید.

مقالات مرتبط

تفاوت هواساز هایژنیک و هواساز استاندارد چیست؟ 3 دی 1402
قیمت و خرید کندانسینگ یونیت در تهران 12 دی 1402
کاربرد کندانسینگ یونیت در صنایع 4 آذر 1402
بررسی تفاوت چیلر تراکمی هوا خنک و آب خنک 30 آبان 1402
تفاوت چیلر هوا خنک و فن کویل 7 بهمن 1402
تعمیر و نگهداری دستگاه هواساز به چه صورت است ؟ 25 بهمن 1402

محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایکیا

اکیاس کلایما، شرکتی پیشرو در صنعت تهویه مطبوع، با بیش از ۱۰ سال سابقه فعالیت، طیف گسترده ای از محصولات و خدمات تهویه مطبوع را به مشتریان خود ارائه می دهد.

ارتباط با ما